Januári Karrier Kihívás

Amit a legtöbben elfelejtenek az újévi célkitűzések során!

célkitűzésJanuár 4-e van… bizonyára neked is vannak új évi fogadalmaid. És – bocsáss meg, de – igen nagy eséllyel vért fogsz izzadni, hogy betartsd őket. Sok minden kell ahhoz, hogy egy célkitűzés valóban sikerüljön (és mindezekről írni is fogok a héten). De van egy valami, amit  a legtöbben elfelejtenek, s ez sok esetben halálra is ítéli a fogadkozásokat. Tudod mi ez? Meg fogsz lepődni…

 

A válasz nagyon egyszerű: nézz hátra egy kicsit!

A célkitűzés nem az idei évvel kezdődik, hanem az elmúlt évvel: azaz tekints át az előző évedet. Tipikus hiba, hogy a fogadalom csak annyiból áll, hogy idén mit fogunk majd elérni. Így azonban elveszítesz egy nagyon nagy segítséget, támogatást: a múltbéli hibáidat, amiből tanulhatsz, s a múltbéli sikereidet, eredményeidet, ami megerősít az idei céljaid elérésében.

Mert ha tavaly elbuktál az álláskeresésben azon, hogy kizárólag álláshirdetésekre pályázgattál, s az idei célkitűzésed részeként ugyanezt az álláskeresési eszközt használod csak, akkor egy év múlva, 2017-ben is ezt a blogot fogod olvasni! (Bocs… 🙁 ) De ha átnézed a tavalyi dolgaidat, s azt látod, hogy elhanyagoltad a szakmai kapcsolatépítést (mert nem is szervezted meg a találkozókat, holott be volt írva a naptáradba), ha ott virít továbbra is a tavalyi határidőnaplódban 2015 március óta, hogy írásos referenciákat beszerezni, de még 2016-ban sincs egy sem a tarsolyodban, akkor bizony máris van két dolog, amit idén meg kell tenned a sikerért.

Ha a tavalyi éved nem sikerült túl jól, akkor ezekből a hibákból, kudarcokból tanulhatsz, ha pedig jó volt, támaszkodj azokra az erősségeidre, amikkel a sikereket elérted, s meríts ebből plusz motivációt 2016-ra!

 

Hogy kezdj neki a visszatekintésnek, elemzésnek, év értékelésnek?

Nagyon egyszerű 🙂

Ha úgy véled, nem tudsz rá sok időt szánni (mert még nagyon kicsi a gyermeked, vagy sok tennivalód van), akkor a következő dolgokat gondold át:

  • Miről szólt az elmúlt év szakmai / álláskeresési szempontból számodra?
  • Mik voltak a tavalyi célok? Elérted őket? Ha nem, miért nem?
  • Milyen sikerek, kudarcok értek?
  • Mit fogsz tenni idén, hogy ezeket a kudarcokat elkerüld?
  • A sikerekből mit tudsz áthozni idénre, mi az, ami akkor segített neked (egy konkrét ember, vagy valamilyen tudás…)?
  • Milyen segítő személyekre támaszkodhatsz a múltadból?
  • Mit tanultál a tavalyi év alapján magadról?

Segítségként vedd elő a naptáradat, az itt lévő bejegyzésekkel könnyebb az elmúlt 12 hónapot átnézni. Fogj tehát egy papírt, tollat, egy jó kávét vagy teát, 20-30 perc nyugalmat, csendet, s kezdj neki!

 

Ha több időd van (legalább egy-másfél óra), ajánlom a Yearcompass éves tervezőjének az évértékelő részét, ide kattintva tudod letölteni magadnak (ez nem csak szakmai, de személyes tervezőként-értékelőként is működik, s nagyon sok mindent megtudhatsz magadról a segítségével!) Én ez utóbbit ajánlom, hiszen ha már a céljaidra nincs elég időd, hogyan akarod megvalósítani őket? 🙂

Ha meg vagy az évértékeléssel, veregesd meg a válladat, s szusszanj egyet!

Holnap jön a célkitűzés! 🙂

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!