Januári Karrier Kihívás

Mérföldkövek a siker érdekében

Depositphotos_11045537_m (869 x 574)Tegnap arról írtam, hogy mi az az 5 tulajdonság, aminek egy jó célnak meg kell felelnie ahhoz, hogy nagy eséllyel teljesíthető legyen. Ezek közül egyik volt a mérhetőség, azaz olyan legyen a kitűzött célod, aminek az elérését és a részcélok elérését is számszerűen, mérhetően meg tudod fogni.

Ma erről fogok egy kicsit többet írni, lévén ez az egyik legfontosabb pontja a sikeres célkitűzésnek. Hogy mi jön ma? Kis elmélet, sok gyakorlat!

 

A mérhetőség annyit jelent, hogy ha van egy célod, s azt kisebb részcélokra, feladatokra, elvégzendő teendőkre bontod, akkor számszerűen meg tudod állapítani, hogy elérted-e a kitűzött részcélt, rész vagy-e az aznapi, a heti feladattal. Biztosan ismered azt a viccet, hogy hogyan lehet megenni az elefántot. Egyben, egészben nehéz. De ha feldarabolod, s minden nap eszel belőle, egyszer a végére érsz. Nos, ugyanez a nagy cél részekre, azaz részcélokra, feladatokra, műveletekre való bontása.

Nézzünk ma egy karriercélt: passzívvá vált a nyelvtudásod, s ezt szeretnéd felfrissíteni (tapasztalatom szerint ez sok anyukát érint a babázás alatt, így a babázás utáni álláskeresésénél hátránnyal indulnak). Hogy milyen szintre akarsz eljutni újra? Hát, mondhatod azt is, hogy a régi szintjére, de az milyen volt? Hát, izé, őőő…

No, akkor fussunk neki újra! Mihez is akarod a nyelvtudásodat használni? Ja, hogy irodai munkában levelek fordítása, egyszerűbb telefonok intézése, s némi szakszókincs a szakmádhoz? Akkor az a cél, hogy olyan szintre hozd vissza, hogy x idő múlva (ugye, nem feledkezünk meg a határidőről sem!) a munkahelyi feladatokat gördülékenyen, gond nélkül ellásd idegen nyelven.

Ha adsz magadnak erre 3 hónapot, akkor rögtön tudjuk, mennyi időnk van. Az egyszerűség kedvéért számoljunk hetekben, azaz 12 hét áll rendelkezésedre. Ennyi idő alatt kell a cél eléréséhez szükséges feladatokat elvégezned.

Mik a feladatok?

  • Ha elfelejtetted a nyelvtant is, akkor bizony az alapoktól kezdünk (jó hír, hogy gyorsabban fogsz haladni, mint egy kezdő).
  • Biztosan ideírnám a szókincsfejlesztést, mert gyanítom, az is megkopott, tehát a szakmádhoz szükséges szakszókincs újbóli megtanulása.
  • Levelezés és telefonbeszélgetések tipikus fordulatait is gyakorolni kell.

Milyen eszközeid vannak?

  • Ha megvan a régi nyelvkönyved, kapd elő, nézd meg, hány elfelejtett nyelvtan lecke van. Ha 12, akkor mázlista vagy, heti 1 lecke. Ha 24, akkor heti 2 nyelvtan leckét kell átnézned, s gyakorolnod. (Bocsi :-))
  • Szókincs: ha volt szakszótárad, akkor abból tanulj újra, ha volt szakmai tankönyved, akkor ezeket a leckéket is be kell építeni a mindennapokba.
  • Levelezéshez, telefonhoz x db kifejezés kell, ezek nagyrészt ismétlődnek a mindennapi üzleti életben. Ezekre is rá lehet találni az interneten. Keress rá, iratkozz fel a hírlevélre, ha van.
  • Számtalan idegen nyelvű honlap van, ahol sok mindent olvashatsz a szakmáról, ez is fejlesztő hatással van.
  • Több, nagyon jó minőségű, online ingyenes nyelvlecke van, ezeket is érdemes bevetni. TIPP: like-old be a Facebook-on azt a kettő nyelvoktatással foglalkozó oldalt, ami a legszínvonalasabbnak tűnik, s ingyen leckék vannak, így akárhányszor belépsz szósölmédiázni, ott lesz az orrod előtt a következő lecke. Az már rajtad múlik, hogy megnézed, megcsinálod a nyomkodós tesztet, vagy inkább megosztasz három kiscicás képet. Te döntesz!
  • Az eddigiek mind ingyen voltak (pontosabban csak a te idődbe és szorgalmadba kerültek). Ha megteheted, fogadj még fel egy tanárt, aki heti 1x beszélget veled, vagy kérd meg a barátnődet, aki jól tud az adott nyelven, hogy foglalkozzon veled heti 1-2x egy-másfél órát. Gondold ki, mit tudsz cserébe felajánlani neki.

És most jön az akcióterv!

A mit és a milyen eszközökkel listát egyszerűen összeolvasztjuk:

  • heti 2 lecke a nyelvtankönyvből
  • napi 10 szakszó hétfőtől péntekig (és ezeket másnap megismételni, azaz vigyázz, másnap már 10 megtanulása és 10 ismétlése vár rád, harmadnap meg 10 megtanulása és 20 ismétlése vár, stb… Aki azt mondja, hogy ez túl sok, annak elmesélném, hogy kéttannyelvűs gimisként első évben nulláról indulva a 3. héten már több száz szavas szódolgozatokat kellett írnunk… szóval lehet, csak sokat és jól kell tanulni.)
  • heti 2 levélírás, heti 2 szakmai cikk elolvasása idegen nyelven
  • minimum napi 1 Facebook lecke a választott nyelvtanulós oldalról
  • heti 1 dumcsi tanárral vagy barátnővel.

És persze havonta megállsz, s értékeled, hol tartasz, megcsináltál-e mindent. A nagyon profik azt is csinálhatják, hogy havonta egy kis témazáró dolgozatot íratnak magukkal, felmérve, hogy hova jutottak el…

Ha vizuális típus vagy, készíthetsz egy szép kis táblázatot is magadnak, s minden nap pipálod, hol tartsz. Hét végén a 100%-os teljesítést egy nagy forró csokival jutalmazhatod (kivéve, ha a másik fogadalmad a fogyás, akkor inkább legyen egy jó répasaláta :-)).

És most kérlek, a fentieket adaptáld a saját célodra. Addig forgasd, alakítsd, míg tényleg olyan mérföldköveid vannak, hogy bármikor meg tudod állapítani, hogy jól haladsz!

Holnap jön a következő tipp 🙂

 

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!