Annak, hogy meg is valósítsd a céljaidat, elérd a fogadalmaidat, elengedhetetlen alapja, hogy jól fogalmazd meg, mit is szeretnél. Karriertanácsadás során gyakran találkozom olyanokkal, akik nem tudják pontosan megfogalmazni, mit is szeretnének elérni, s így az eddigi próbálkozásaik során kudarcot is vallottak.
Biztosan te is ismered a mondást Senecától: “Semmilyen szél sem kedvező annak, aki nem tudja, milyen kikötőbe tart”. Nézzük tehát ma meg, hogyan tudod úgy kitűzni a céljaidat, hogy aztán el is érd őket!
A módszerről már biztosan hallottál, SMART célkitűzésnek hívják. Egy mozaikszó, melynek betűi mind egy-egy fontos jellemzőjét adják a jól kitűzött célnak. A következő példában konkrétan be is mutatom, hogy hogyan tudod te is sikeresen alkalmazni!
SMART célkitűzés sikeresen
S – specific, magyarul konkrét
A kéne már valamilyen állás helyett a konkrét cél úgy néz ki, hogy pénzügyi-számviteli területen beosztotti állást keresek teljes munkaidőben, Budapesten.
M – measurable, magyarul mérhető
Ez annyit jelent, hogy a célod eléréséhez mérhető, ellenőrizhető módon meg tudod mondani, mikor mit kell tenned. Ha a célod jól van meghatározva, tudod mérni, hol tartasz az elérése során. Ha álláskeresésre fordítjuk ezt le, akkor biztosan kell egy jó önéletrajz, egy motivációs levél, személyes kapcsolatok rendszeres ápolása, közvetlen jelentkezés vállalatokhoz, álláshirdetésekre pályázás sem árt… ezeket pedig bizony nagyon könnyű mérni. Megvolt vagy nem volt meg az a heti 3 kapcsolatépítő találkozó? Kiment vagy nem ment ki 10 db testreszabott önéletrajz a postaládádból? Statisztikailag perverzebb álláskeresők még bonyolíthatják is a számokat, 1 állásinterjúhoz kell (mondjuk) 15 elküldött CV, azaz heti 3 álllásinterjúhoz 45 CV-t kell elküldenem (nem ám kamu helyekre, bármilyen pozíciókra, csak oda, ahová megfelelsz!) Ezek a mérföldkövek a legjobb segítők a célod elérése során (éppen ezért erről még többet fogok írni)!
A – achievable, magyarul elérhető (reálisnak is szokták fordítani)
4 órás részmunkaidős, távmunkás állás nettó 200.000 Ft-ért logisztikai területen. Nos, ez nem reális célkitűzés, s mint ilyen, halálra van ítélve. Legyen elérhető, de jelentsen kihívást, azaz valóban meg kel, hogy dolgozz érte! Ilyen a jó cél.
R – relevant, magyarul releváns
Nehéz olyan dolgot elérni, amire nem vágysz valóban, igazán, nagyon-nagyon. Sokan kitűzik a célt, de igazából annyira nem is fontos nekik, hogy betartsák a fogadalmukat, mert hát mindig van valami fontosabb, sürgősebb, kényelmesebb, jobb… mint erőfeszítéseket tenni. Ha nem releváns a célod – nem a mostani élethelyzetedhez legjobban illő, vagy valaki más célja ez, nem a tiéd – nem fogod motiváltan, lelkesen tolni a szekeret előre. Szóval csak olyan tűzz ki, amit tényleg nagyon szeretnél! Ahhoz lesz erőd!
T – time-bound, magyarul időhöz kötött
Mit is ér a fogadkozás, ha nincs hozzá határidő megszabva… ekkor jön elő a Pató Pál effektus, mert ráérünk majd holnap felhívni azt a céget, mert hát miért ne halasszam holnapra… De ha az van bevésve a határidő naplódba, hogy 90 napon belül állást találsz, s e hét péntekig 10 CV-t kell kiküldened, 3 referenciát beszerezni, s 4 kapcsolatépítő találkozót is kell még szervezned, rögtön nem halogatsz annyit! Semennyit! 🙂
Nosza, állj neki, eme fenti szempontok alapján próbáld meg megfogalmazni a célodat. Addig ne add fle, míg mind az 5 szempontnak meg nem felel, amit papírra vetettél. Ha megvagy vele, írhatod ide, hozzászólásként, hogy közösen kielemezzük, vagy gyere, csatlakozz a Facebook-on a Januári Karrier Kihívás zárt csoporthoz, s ott is közzéteheted (el nem hinnétek, milyen motiváló ereje van, ha mások is tudják, mit vállaltál! :-))
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: